Naši!


Českou módu oblibuji moc! Je pro mne těžko pochopitelné, jak málo pozornosti se jí věnuje. Pozor, ale Českou módou nemyslím těch několik jmen, která dokola slýcháte a znáte z bulvárních časopisů a VIP zpráv. Dovolím si tvrdit, že valnou většinu těch, co se laikovi hned vybaví, bychom za kvalitní designéry považovat neměli. Marketéry, či lépe – obchodníky, tak bychom je možná měli nazývat.

Pokud jde o kvalitní český design je mnohdy utopený v celkem neznámých vodách. To je mi líto. Rozhodně sama nevím, kde se všichni ti šikulové schovávají, ale snažím se být ve střehu. Stojí za to, čas od času sledovat i provinční dění. Člověk pak zcela překvapivě narazí na neuvěřitelné poklady.

V profesním povědomí je velká skupina designérů, ale ne často o nich slyšíme. V Brně mám celou řadu favoritů. Báječně funfují, mají vlastní klientelu, připravují často i sezónní autorské kolekce, ale přesto je nezná valná většina Čechů. Proč? Protože jsme zkrátka odkázáni na sdělovací prostředky. I prestižní módní magazíny mají své limity. Bohužel není možné jen tak si napsat o návrhářích, kteří by se redaktorům líbili, zdáli nadějní nebo dostatečně zajímavý svoji tvorbou.

Tomuhle slibnému oboru zkrátka scházejí peníze. Peníze na podporu třeba jen pár nejvýraznějších mladých studentů, kteří jsou na pracovním rozjezdu. Existuje sice naštěstí několik projektů, které v rámci svého průběhu mají soutěže pro mladé designéry, ale je jich ani ne na prsty jedné ruky.

Vím, že takhle je to jen výkřik do tmy, ale alespoň výkřik černým kursorem na světlém podkladu.

IMG_3027

Daniela Pešková (MBPFW-FW17)

 

IMG_3141

Jan Černý (MBPFW-FW17)

 

IMG_3143

Van Graaf Junior Talent – Adam Kost, Lukáš Krnáč, Michaela Hriňová, Zoltán Toth (MBPFW-FW17)

 

IMG_3397

Iveta Řádková

 

 

Leave a Comment